Blog

Skąd się wzięły biustonosze? - Historia biustonoszy damskich

Skąd się wzięły biustonosze? - Historia biustonoszy damskich

Historia biustonosza sięga starożytnych czasów. Dzieje stanika są bardzo ciekawe. Pierwszy stanik powstał w Grecji (miał on troszkę inny kształt, ale pełnił tę samą funkcję).

Pierwszy biustonosz w Sparcie w formie opaski
Wkroczenie biustonoszy do Europy
Jak zmieniły się staniki na przestrzeni lat?

Pierwszy biustonosz w Sparcie w formie opaski

Z uwagi na odczuwaną przez kobiety bolesność piersi w uprawiania sportu w greckich państwach-miastach, między innymi w Sparcie opracowano opaski podtrzymujące biust, zwane apodesmos (noszone po ubraniem) strophion (noszone na ubraniu), oraz ich odpowiedniki będące wąskimi wstążkami wiązanymi wokół piersi.

Wkroczenie biustonoszy do Europy

W 1989 Francuzka Herminie Cadolle opracowała biustonosz, dwuczęściową bieliznę nazwaną przez nią le bien-etre. Niższa część była gorsetem, a wyższa podtrzymywała piersi za pomocą pasków naramiennych. Założona przez Herminie firma Cadolle istnieje do dnia dzisiejszego. Już w 1905 roku górna część była sprzedawana osobno jako "podtrzymywacz piersi". Współczesny odpowiednik stanika został opatentowany w 1910 roku przez Mary Phelps Jacob. Zrobiła sobie własnoręcznie biustonosz z dwóch jedwabnych chusteczek i wstążki i szybko opatentowała. W 1953 roku firma Warnes wprowadziła oznaczenia rozmiaru miseczek, który jest bieliźniarstwie wykorzystywany do dnia dzisiejszego. Rewolucyjną konstrukcją był biustonosz zaprojektowany w 1943 roku Howarda Hughesa biustonosz push-up dla aktorki Jane Russel. Biustonosz ten okazał się bardzo niewygodny i nigdy więcej nie został założony przez aktorkę. Specjalnie wzmocnione miseczki dobrze podtrzymywały i rozdzielały piersi. Ten model stał się wzorem dla współczesnych modeli. W roku 1959 została wynaleziona lycra przez DuPonta, która zrewolucjonizowała rynek bieliźniarski i powstały po raz pierwszy w historii biustonosze miękkie elastyczne, które dopasowywały się do piersi.

Jak zmieniły się staniki na przestrzeni lat? 

Biustonosz usztywniany do karmienia Marte Mama czarny przódBiustonosze przeszły bardzo długą drogę. W dzisiejszych czasach branża bieliźniarska jest wysoko rozwinięta i ma do zaoferowania kobietom wiele fasonów, kolorów, rozmiarów i bardzo ciekawych wzorów, semi-softów (czyli biustonoszy pół usztywnianych), softów (miękkich), push-up (biustonosze do małego biustu), które powiększają piersi i uwydatniają je, bardotki balkonetki, plung, samonośne (strapless) do sukienek z odkrytymi plecami bez ramiączek i z głębokim dekoltem, oraz biustonosze dla mam karmiących miękkie, lub usztywniane. Biustonosze posiadają w miseczkach fiszbiny, które oprócz obwodu dodatkowo podtrzymują i modelują biust. W dzisiejszych czasach każda z kobiet w zależności od potrzeb i preferencji znajdzie dla siebie idealny biustonosz, bez względu na to czy jest posiadaczką dużego, czy małego biustu, i z pewnością poczuje się pięknie, kobieco i komfortowo. Każda bowiem kobieta wyraża swoje piękno, charakter poprzez piękną bieliznę.


Obecnie biustonosze w porównaniu ze stanikami z czasów Sparty są bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Dodatkową zaletą poza szerokim wyborem, mowa o modelach, kolorach, każda z kobiet niezależnie od rozmiaru pod biustem i wielkością piersi może skorzystać z profesjonalnej porady brafitterki, która określi rozmiar i pomoże wybrać odpowiedni biustonosz. A dobrze dobrany biustonosz zawsze odciąży kręgosłup szyjny, mam na myśli większy biust, który jest dużym obciążeniem. Dobrze dobrany biustonosz uniesie biust na odpowiednią wysokość, a cięcia poziome zbiorą do środka. Tak dobrany biustonosz wymodeluje sylwetkę i nada jej pięknych, kobiecych kształtów. W dzisiejszych czasach biustonosz stanowi symbol rewolucji, estetyczny sekret kobiecości. Piękne zdobione biustonosze z ozdobnymi roślinnymi haftami, atłasowymi cienkimi kokardkami podnoszą walory estetyczne i w takim biustonoszu z pewnością każda z nas poczuje się efektownie i seksownie.

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies, a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. ciasteczkach).

OK